Cinsellik, bireyin doğuştan getirdiği psikolojik ve fizyolojik ihtiyaçlarının bir bütünü ve cinsiyetine ait özellikleridir. Cinsellik kendi akışına bırakıldığında mutluluk, üremek, zevk almak, rahatlamak gibi olumlu duygular barındırır ancak cinsel bilgi eksikliği, cinsel mitler, cinsellikle ilgili yanlış bilgiler cinsel sorunların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Cinsel sorunların temelinde çocukluktan itibaren ebeveynlerin cinsellik konusunda bilgi vermekten kaçınmaları, cinsellikle ilgili olumsuz ve utanç verici bir izlenim vermeleri, toplumsal ve geleneksel önyargılar, tutucu aile yapısı, güvensiz bağlanma, travmatik yaşam deneyimleri  vb. sebepler bulunmaktadır.

Cinsel sorunlar, bireylere özel tedavi ile psikoeğitim ve psikoterapi kombinasyonu yapılarak çözüme ulaşabilmektedir. Tedavide cinsel bilgilendirme, bibliyoterapi, ilişki dinamiklerinin belirlenmesi ve çiftin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak çeşitli ev ödevleriyle çözülmektedir.  

Cinsel terapi seansları çiftle birlikte yürütülmektedir. Çünkü cinsel sorunlar bireysel bir sorun değil çiftin sorunudur. Evlilik ve çift sorunlarına da yol açan cinsel sorunlarda çiftlerin tedavi sürecinde birbirlerine desteği ve iletişim kurmaları çok önemlidir.

 Tedavi Alanları;

  • Vajinismus
  • Disparoni
  • Erken Boşalma
  • Cinsel İstek Bozukluğu
  • Orgazm Bozuklukları