Online Terapi

Online Terapi nedir?
Online terapi, internet üzerinden (Skype, Facetime vb. ) uygulamalar ile zaman problemi, bulunduğu bölgede uzman bulunmaması gibi sebeplerle yüz yüze görüşme imkanı olmayan kişiler için psikolojik destek alma yollarından biridir.Online terapinin yüz yüze terapiden herhangi bir farkı bulunmamaktadır.

Online Terapi ne kadar sürer?
Online terapi, yüz yüze terapiler gibi 45 dk. sürmektedir. Danışanın durumuna göre haftada 1ya da 2 olarak planlanır.

Online terapi hangi durumlarda tercih edilmelidir?
Online terapi öncelikle zaman problemi yaşayan, yoğun çalışma saatleri olan kişiler tarafından, Bulunduğu bölgede kendisi için uygun uzmanın bulunmadığı ya da fiziksel olarak uzmana erişim imkansızlığının olduğu durumlarda, Fiziksel Engeli olan ya da diğer engellerle yaşayan bireylerin bireysel psikolojik destek hizmeti almak için danışmanlık merkezine gidemeyeceği durumlarda, Salgın hastalık ya da pandemi durumlarında, Danışanın iş sebebiyle seyahat etmesi ya da bir süreliğine şehir dışı/yurt dışı seyahatinin bulunması durumunda, Bireylerin evden çıkmaması gereken durumlarda tercih edilmelidir.

Online Terapide süreç nasıl ilerlemektedir?
Online terapide süreç yüz yüze terapide olduğu gibi ilerlemektedir. Süreç öncesinde görüşülecek saat belirlenerek görüşmeye zamanında başlanır. Danışan gizliliği etik kurallara bağlı kalınarak korunur. Gizlilik yükümlülüğü esas alınarak çalışılır. Online görüşmeler kayıt altına alınmaz.Online terapide yüz yüzde seanslar da olduğu gibi kurallar net bir şekilde belirlenir. Danışanın güvenliği ve rahatlığı esas alınarak seanslara devam edilir. Online Terapi sürecinde EMDR uygulanabilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken terapistin sertifikalı olmasıdır.Terapistin sertifikalı olup olmadığı Türkiye EMDR derneğinin resmi web sitesinden kontrol edilmelidir.